top of page

Demleme Yöntemleri

Doğru çekirdek ve doğru demleme yöntemi

coffee-pot (1).png

Türk Kahvesi

40 yıl hatrı var

Bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırı vardır sözü Türk kahvesi ile özdeşleşmiştir. Türk kahvesinin Osmanlı'ya ilk gelişi Yemen Valisi Özdemir Paşa vasıtasıyla Sultan Süleyman'a Yemen'den getirmesiyle başlar. Sonra başta Tahtakale olmak üzere diğer açılan kahvehaneler ile halka yayılır.


Kahve demleme metotları arasında yer alan bu yöntem, herhangi bir süzme işlemi görmediği için oldukça sert bir içim sağlıyor

filter.png

Espresso

İtalyan kahvesi

Espresso, koyu kavrulmuş, Türk Kahvesi kadar olmasa da, yeteri kadar ince çekilmiş İtalya'ya özgü bir kahve türüdür.

moka-pot.png

Mokapot

İtalyan cezvesi

1933 yılında Alfonso Bialetti tarafından icat edilen moka pot, alüminyum ya da çelikten üretilir.

Küçük italyan yapımı bu sekizgen alet tarihçesi eski olmasına rağmen son zamanlarda gittikçe popülerliği arttı. Viskoz üretim kabiliyetinden ve ocakta yapıldığından dolayı yoğun espresso severler için biçilmiş kaftan.

aeropress.png

Aeropress

Havalı

2005 yılında Aerobie tarafından piyasaya sürülen Aeropress, kahveyi basınçla demler. Bir vakum oluşturan Aeropress, bu sayede suyun kahve çekirdeklerinin arasından geçmesini sağlar. Kahvesini kısa süre içerisinde demleyip tüketmek isteyenler için ideal olan Aeropress, espressoya benzer bir kahve elde etmenizi sağlar.

filter (1).png

V60 

Japonya'dan

Hario isimli markanın cone dripper’ı geliştirerek V60 dizaynını elde etmesiyle hayatımıza giren V60, 60 derecelik bir koniyi temsil ediyor. Kullanılan aparatların ve tekniğin özel olması, V60’yi diğer demleme yöntemlerinden ayırıyor. Modern makinelerden uzak bu teknikle orta sertlikte bir kahve elde edilir.

coffee-maker.png

Syphon

Gösterişli

Kahve demlemenin en gösterişli yollarından biri olan syphon, vakum pot olarak da biliniyor. 19. yüzyılın başlarında Almanya’da icat edilmiştir. Syphon yöntemi ile demlemede Daha berrak, daha keskin ve güzel aromalı bir kahve elde edilir.

coffee-filter.png

Filtre Kahve Makinası

Tek tuşla

Kendi standartlarımıza göre elde demlenmiş bir kahvenin damakta bırakacağı tadın daha özel olacağını düşünüyoruz. Ancak bazen hepimiz bir düğmeye basarak otomatik hazırlanan sıcak bir kahve ile dertsiz tasasız keyifli bir kahve içmek isteriz. Bunun için iyi ve taze kahve çekirdeği, doğru öğütme ile harmanlanması gerekiyor.

coffee-maker (1).png

Chemex

Tasarım harikası

1941 yılında icat edilen Chemex, son yılların en popüler kahve demleme yöntemlerinden biridir. Standart kahve demleme yöntemine benzeyen Chemex’i bu kadar özel kılan şey ise filtreleri. Chemex kahve filtreleri, normal kahve filtrelerinden daha farklı bir yapıda. Bu sayede Chemex demleme yöntemiyle 3 kat daha yoğun aromaya sahip, yumuşak içimli ve aromalı bir kahve elde etmek mümkün.

french-press.png

French Press

Pratik

Her kahve severin yakından tanıdığı kahve demleme yöntemi French Press,

3. nesil kahve demleme yöntemleri arasında en pratik yöntemlerden biridir. Yoğun ve ağır bir kahve demlemesine  rağmen kendine has bir zarafeti vardır.

coffee-machine.png

Soğuk Demleme (Cold Brew)

Soğuk sevenlere

Son yıllarda giderek popülerleşen slow drip, cold brew ya da cold drip olarak da biliniyor. 1-2 saat süren demleme işleminde soğuk su kullanılıyor. Demleme sürecinin sonunda hafif tatlı ve yoğun bir lezzet kazanan kahve, soğuk kahve sevenler için oldukça ideal. Slow drip kahvelerin oldukça düşük bir asit seviyesine sahiptir.

DEMLEME: Ürünler
bottom of page